امروز:

مافیا

حالا دیگر معنی مافیا را همه می دانند. اما اطلاعات در مورد مافیا کمتر از آنی است که فکرش را می کنید.

اگرچه مافیا قبل از هر چیز، سیستم جنایی سازمان یافته آمریکا را به یاد می آورد اما واقعیت این است که مافیا در سیسیل ایتالیا به وجود آمده است.

 اولین مافیایی های شوالیه های سیسیلی در قرون وسطی بودند که با فرانسوی ها می جنگیدند. می گویند کلمه مافیا هم از همین جا گرفته شده است.

 این شوالیه ها شعار می دادند: «مرگ بر فرانسه، زنده باد ایتالیا» که به زبان خودشان می شود:

 Morte Ai Francesi Italia Anela حروف اول کلمه های این شعار را که کنار هم قرار بدهید می شود «مافیا». البته درباره ریشه لغت مافیا حدس های دیگری هم هست و حتی بعضی ها می گویند این کلمه عربی است و از «مافیها» آمده.

 

برای دیدن ادامه مطلب کلیک کنید.

به هر حال مافیاها در سیسیل متولد شده اند. البته سیسیلی ها هم تقصیر زیادی ندارند؛ شهرشان یک جزیره کوچک است که دقیقاً پایین کشور ایتالیا واقع شده و در طول تاریخ تمام مللی که می خواستند به روم حمله کنند، به سیسیل برخورد می کردند و به خاطر همین، همیشه توی این جزیره کوچک، اشغالگران خارجی در رفت و آمد بودند؛ همین هم باعث شد که سیسیلی ها نسبت به همه بی اعتماد باشند.

حوالی سال های 1860 – یعنی همان موقع که ایتالیا متحد شد – پسر یکی از کشاورزان به نام فرانکو شروع کرد به دستبرد زدن به یکی از خانواده های بزرگ گابلوتی به نام بن ونوتو. بن ونوتوها هم برای تهدید کردن فرانکو کارهای عجیبی می کردند. مثلاً پای خرها و قاطرها را می شکستند یا شاخه های درختان را می بریدند. ولی از آنجا که یک ضرب المثل سیسیلی می گوید: «کسی که تهدیدت می کند آخرش می کشدت» و چون بن ونوتوها نتوانستند فرانکو را پیدا کنند، پدر و 3 برادرش را کشتند.

البته مثل همیشه بن ونوتوها از خودشان هیچ نشانه ای به جا نگذاشتند و به خاطر همین دولت نتوانست آنها را به اتهام قتل محکوم کند. به خاطر همین فرانکو چند سال بعد خود ش انتقام اش را از آنها گرفت و در آخر هم بن ونوتوها کلاً توسط یک گروه راهزن به نام کاستلی از بین رفتند که این راهزنان خودشان مافیاهای بعدی سیسیل بودند.

 

مافیا چطوری کار می کند؟

اگر فیلم «پدرخوانده» را دیده باشید، علامت مافیا که ساقه گیاه آرتیشو است را هم دیده اید مافیا دقیقاً مثل یک درخت کار می کند.

 «پدر خوانده» ساقه و مشتری های ضعیف، برگ های گیاه هستند. مافیا می تواند از کسانی که حمایتشان می کند بخواهد کارهایی برایش انجام دهند و به جایش از آنها حمایت کند. البته مافیا همیشه از طرف چند حامی سیاسی حمایت می شود.

 یکی از کارهایی که مافیا می کند جمع کردن رأی از مشتری ها برای حامیان سیاسی اش است. مافیا همیشه چند اصل مهم دارد که مهم ترین آنها «اُمرتا» است. امرتا قانون سکوت مافیاست. در واقع تمام بده بستانی که بین مافیا و مشتریان اش انجام می شود، باید در سکوت باشد و البته همه این اصل را می پذیرند که تمام رابطه ها مشخص است و ربطی به دولت ندارد. قانون امرتا است که باعث می شود مافیا هیچ وقت گیر نیفتد. در واقع مافیا فقط دلال قدرت است بین سطوح بالا و پایین جامعه.

معنای کلمه پدرخوانده برای رؤسای مافیا هم از اینجا شکل گرفته است. پدرخواندگی یک روش سنتی است برای توسعه شبکه تعهدات مافیا. همان طور که گفته شد، سیسیلی ها خانواده های مرموزی داشتند. به خاطر همین بعد از به وجود آمدن مافیا، رئیس گروه یا همان پدرخوانده، از این طریق خانواده خود را گسترش می داد؛ یعنی رابطه دوستی را به رابطه خویشاوندی تبدیل می کرد. این موضوع باعث به وجود آمدن التزام اخلاقی بین افراد مافیا می شد چون به هر حال پدرها و پسرها باید از شرافت خانوادگی شان دفاع کنند.

مافیا یک قانون مهم دیگر هم دارد؛ «لوپارای سفید». لوپارا یک نوع صدا خفه کن است و این قانون یعنی نابود کردن قربانیان بدون به جا گذاشتن هیچ نشانه ای. این قانون برای کسانی که از امرتا سرپیچی می کنند یا در دادگاه علیه آنها شهادت بدهند، به کار برده می شود. مافیا حتی بعضی قربانیان اش را به جای سیمان در دیوار ساختمان ها می گذارد تا به هیچ وجه پیدا نشوند.

صادرات مافیا به همه جا

مافیا می تواند در هر جایی رشد کند. این درست است که اول با گرفتن «اوبتیزو» یا عوارض حفاظت در برابر دزدی حیوانات و خسارت به محصولات ثروتمند شد اما کم کم آن قدر گسترش پیدا کرد که در شهرها هم از بازرگانان اوبتیزو می گرفت. دلالی خرید و فروش ها، توزیع آب و تحمیل قیمت به بازار هم از وظایف منحصر به فرد مافیا بود.

 هیچ کس بدون اجازه مافیا نمی توانست حتی یک مغازه کوچک راه بیندازد. کم کم و حوالی سال 1875، کلمه مافیا کاربرد جهانی پیدا کرد. بعد از به قدرت رسیدن موسولینی، تعداد زیادی از مافیایی ها به جزایر دور افتاده یا به شمال ایتالیا تبعید شدند. البته به همراه آنها خیلی از آدم های بی گناه هم محاکمه شدند. اما با وجود این، تعداد زیادی از اعضای مافیا، آن قدر با حامیان سیاسی در ارتباط بودند که دستگیر نشوند. بعضی از آنها به آمریکا یا تونس رفتند، تعدادی هم در ایتالیا ماندند و خود را به عنوان حامیان فاشیست، دوباره همان مافیاهای سابق را شکل دادند.

تشکیلاتی به نام کوزانوسترا در آمریکا بود که خیلی شبیه به مافیا بود ولی ضعیف تر عمل می کرد. آن تعداد از افراد مافیا که به آمریکا رفتند، در واقع کوزانوسترا را تقویت کردند. حتی یک پلیس به نام جوزف پتروسینو در سال 1909، از نیوریورک به ایتالیا سفر کرد تا جلوی صدور مافیا را بگیرد اما با وجود مخفی کاری و محافظت زیاد کشته شد.

 می گویند خود دون ویتو – رئیس مافیای ایتالیا – پتروسینو را کشته است اما دون ویتو هیچ مدرکی به جا نگذاشته بود تا محاکمه شود. تمام دوستان اش هم شهادت دادند که او آن شب با آنها شام می خورده است. دون ویتو جمله معروفی دارد که در دادگاه گفته؛ «شما هیچ مدرکی برای جنایات بی شمار من ندارید، پس مجبورید مرا به جنایاتی متهم کنید که در آنها دست نداشته ام!».

مافیایی های آمریکا حتی کارهای خشن تری می کردند؛ مثلاً برای قربانیان خود نامه تهدید آمیزی می فرستادند؛ نامه هایی که عکس جمجمه یا خنجر داشت و هر بار از بار قبلی خشن تر بود. قربانیان هم مجبور می شدند به «دوستان» - که افرادی از مافیا بودند – متوسل شوند که البته همیشه هم دوروبرشان بودند. آخرش هم اگر کسی نمی توانست دوستان را راضی کند و کشته می شد، می گفتند «بدشانس» بوده یا حقش بوده. مافیا قانونی دارد كه «همه چیز بین ما و مشتری می گذرد؛ به دولت هیچ ربطی ندارد».

 

دست های آلوده

با این حال دولت هم در تقویت کازانوسترا یا همان مافیای آمریکایی بی تاثیر نبوده. کلاً هر چیزی که بازار غیرقانونی داشت، باعث تقویت این سازمان جنایی می شد؛ سازمانی که در این بازار رشد می کرد؛ مثلاً طی سال های 1920 تا 1933، قانون آمریکا ساخت، فروش و نوشیدن مشروبات الکلی را ممنوع کرد.

 همان موقع مهاجرین ایتالیایی تبدیل شدند به سازنده غیرقانونی الکل و کوزانوسترها به کمک گنگسترهای یهودی این محصولات را پخش می کردند.

 تهیه و توزیع مواد مخدر که در اوایل دهه 70 توسط مافیا انجام می شد هم از این قبیل فعالیت هاست. آنها در تمام تجارت های سودآور غیرقانونی فعال بودند؛ مثل قمار، فحشا، آدم ربایی و قاچاق. همان اول مافیای سیسیل شروع به تهیه مواد مخدر و مخصوصاً هروئین کرد و آن قدر فعالیت اش پیشرفته شد که تقریباً تجارت مواد منحصراً در اختیارش بود. سود این تجارت آن قدر زیاد بود که مافیا قدرتش چند برابر شد. آنها هروئین را با سود بیشتر به تمام دنیا صادر می کردند. در همان موقع دولت هم سختگیری اش را در برابر این تجارت زیاد کرده بود؛ حتی بازجویی های بی رحمانه از آل کاپون یا صورت زخمی هم برای 20 تا 30 میلیون مخاطب از تلویزیون پخش می شد.

حوالی سال 1980 خود مافیا برای مدتی وارد جنگ با نمایندگان دولت شد و تعداد زیادی از مردان دولت را کشت. سرانجام در 15 ژانویه 1993، سالواتوره توتورینا دستگیر شد؛ کسی که دولت می گفت رئیس کل مافیاست. البته مشخص است که رینا شخصیت مهمی بود ولی هنوز هم معلوم نیست که او رئیس کل مافیا بوده یا نه.

 

مافیای پست مدرن

در دهه 90 میلادی، با گسترش زبان بین المللی، کامپیوتر و ارتباطات، تشکیلاتی شکل گرفت که به آن می گویند «مافیا پست مدرن». این مافیای چند ملیتی با اطلاعات نامطمئن تر، جنایات بزرگ تری را مرتکب می شدند. مرکز اطلاعات سیاست جهانی واشنگتن، سود سالانه مافیا در سال 1994 را حدود یک تریلیون دلار برآورد کرده بود.

 البته این اصطلاح مافیا برای نامیدن هر گونه جنایت سازمانی در هر جای دنیا به کار می رود. مافیا دیگر یک سازمان یکپارچه نبود؛ در ژاپن به آن «یاکوزا» می گفتند و در هنگ کنگ «ترایاد». اما در هر جایی که بود، همان نقشی را داشت که مافیای اولیه در ایتالیا.

 آنها، هم ریشه های قدرتمند قومی دارند، هم به رسوم محلی تکیه می کنند و هم به تمام قوانین مافیا مثل سلسله مراتب، رازداری و قوانین اجباری شرارت و سکوت احترام می گذارند.

پنتیتو اسمی است که مافیایی ها به آدم فروش ها می دهند. پنتیتو یعنی «کسی که با قاضی همکاری می کند». اینها کسانی هستند که حاضر می شوند در دادگاه علیه فعالیت های خانواده شهادت بدهند. تومازوبوسکتا اولین پنتیتویی بود که برای اولین بار در دادگاه راجع به کمیسیون مافیای سیسیل صحبت کرد. این کار کاملاً خلاف «سوگند امرتا» است و فرد باید بعد از شهادت عملاً ناپدید شود. در فیلم پدر خوانده 3، شخصیتی که ابتدا برادرش را از ایتالیا می آورند تا شهادتش را پس بگیرد و بعد در وان حمام خفه می شود، یک پنتیتوی نمونه است.


نوشته شده در : چهارشنبه 20 مرداد 1389  توسط : mafia 2.    نظرات() .

movers selecting
جمعه 18 مرداد 1398 06:17 ق.ظ
I absolutely love your site.. Great colors & theme.
Did you make this amazing site yourself?
Please reply back as I?m attempting to create my very own site and want
to find out where you got this from or exactly what the theme is named.
Thanks!
http://keto-101.net/
سه شنبه 8 مرداد 1398 04:30 ق.ظ
Just wanna remark on few general things, The website design and style is perfect, the content is very good
:D.
http://appelserrano8.xtgem.com/__xt_blog/__xtblog_entry/13800820-three-solutions-to-get-rich-may-you-obtain#xt_blog
چهارشنبه 2 مرداد 1398 10:36 ب.ظ
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your web site provided us with valuable information to work on.
You have done an impressive job and our whole community
will be thankful to you.
www.hohoyoga.com
یکشنبه 30 تیر 1398 08:16 ب.ظ
Keep this going please, great job!
http://url.letschat.info/mega10boostreview446315
یکشنبه 9 تیر 1398 07:15 ق.ظ
I always was concerned in this subject and stock still am, thank you for posting.
http://teom.us/neptuneenhancereview19935
شنبه 8 تیر 1398 06:42 ق.ظ
I wish to get across my affection for your kind-heartedness in support of those people that really want help on this niche.
Your real dedication to getting the solution all-around had been remarkably valuable and
has truly allowed girls just like me to arrive at their targets.

Your own warm and helpful publication signifies a great deal to me and
still more to my peers. Warm regards; from all of us.
https://www.pitbullpuppiesonline.com/author/ajbminerva/
شنبه 8 تیر 1398 04:33 ق.ظ
Very good post! We are linking to this particularly great content on our site.
Keep up the good writing.
http://biblioray.pusku.com/user/BradleySiddons/
شنبه 8 تیر 1398 12:14 ق.ظ
My wife and i ended up being very excited that Ervin managed to deal with his investigations from the precious recommendations he
got out of your web site. It's not at all simplistic to simply
always be freely giving helpful hints the rest could
have been making money from. We fully understand we have got you to thank for this.
The most important explanations you have made, the easy blog navigation, the friendships you assist to engender
- it's got many astonishing, and it's letting
our son in addition to the family recognize that this theme is entertaining, which
is highly serious. Thanks for everything!
http://phpfox-env.kmpp7fqets.us-east-2.elasticbeanstalk.com/blog/6194/how-to-achieve-weight-and-build-mass-obtaining-to-fat/
جمعه 7 تیر 1398 04:51 ب.ظ
This article will help the internet users for creating new blog or even a weblog from start to end.
http://kyglolita74139.edublogs.org/2019/06/26/eat-healthy-to-feel-healthy-2/
جمعه 7 تیر 1398 03:26 ب.ظ
Hello, Neat post. There is a problem along with your website in web explorer, would
check this? IE still is the market chief and a huge part of
other folks will pass over your great writing because of this problem.
http://go.ozziewebco.com.au/deltaprimetestosterone774480
جمعه 7 تیر 1398 02:37 ب.ظ
I truly love your website.. Pleasant colors & theme.
Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I'm trying to
create my own blog and would love to find out where you got this from or
exactly what the theme is named. Cheers!
http://smartacity.com/component/k2/itemlist/user/230606
جمعه 7 تیر 1398 08:47 ق.ظ
Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it ;) I may return once again since i have
saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may
you be rich and continue to help others.
http://vivy.us/hardstuffmaleenhancementreview535392
جمعه 7 تیر 1398 08:21 ق.ظ
fantastic points altogether, you simply won a new reader.
What would you recommend in regards to your put up that you simply made some days in the past?
Any certain?
https://www.cacrs.com/groups/men-make-your-special-anti-aging-skin-care-products/
جمعه 7 تیر 1398 06:19 ق.ظ
I have not checked in here for a while because
I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality
so I guess I'll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend :
)
http://teom.us/dermavi903596
جمعه 7 تیر 1398 05:29 ق.ظ
I was just looking for this info for a while.
After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your site.
I wonder what is the lack of Google strategy that
do not rank this type of informative websites in top of the list.
Normally the top sites are full of garbage.
http://www.icontheory.com/iconhoa-demo-1/groups/how-to-obtain-rid-of-10-pounds-in-one-week/
جمعه 7 تیر 1398 01:58 ق.ظ
Some really select content on this site, bookmarked.
https://preview.tinyurl.com/lepeauorganicsreviews27919
پنجشنبه 6 تیر 1398 06:42 ب.ظ
This is a very good tip especially to those new to the blogosphere.
Short but very accurate information? Many thanks for sharing this one.

A must read article!
https://hamconnect.com/groups/the-hemp-network-and-medical-marijuana-controversy-76266223/
پنجشنبه 6 تیر 1398 06:26 ب.ظ
I think this is one of the such a lot vital information for me.
And i am glad studying your article. But want to observation on few
common things, The web site taste is ideal, the articles
is in reality great :D. Just right job, cheers.
http://www.web2interactive.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=271086
پنجشنبه 6 تیر 1398 04:49 ب.ظ
Only wanna say that this is handy, Thanks for taking your time to write this.
http://oandocakes.co.uk/paylinks/simplybeautifulskincream734877
پنجشنبه 6 تیر 1398 03:36 ب.ظ
Hi! I'm at work surfing around your blog from my new iphone!
Just wanted to say I love reading through your
blog and look forward to all your posts! Keep up the excellent
work!
https://www.bankingonafrica.com/groups/what-could-be-the-male-enhancement-process-of-jelqing-all-about/
پنجشنبه 6 تیر 1398 02:53 ب.ظ
Wow! At last I got a web site from where I be able to really get valuable information concerning my study and
knowledge.
http://shorl.com/draruvokugroje
پنجشنبه 6 تیر 1398 01:16 ب.ظ
Hello, you used to write magnificent, but the last several posts have been kinda boring...
I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little out of track!
come on!
http://www.vinhoscortem.com/index.php/wine-news/cortem-updates/entry/carb-cycling-tend-to-be-the-many-names-of-this-carb-cycling-diet
پنجشنبه 6 تیر 1398 09:28 ق.ظ
I am glad to be one of many visitants on this great internet site (:, thanks
for posting.
https://urlspro.com/ketocharge356145
پنجشنبه 6 تیر 1398 08:02 ق.ظ
That is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere.
Brief but very accurate information? Thanks for sharing this one.
A must read article!
http://www.icontheory.com/iconhoa-demo-1/groups/seizure-control-through-the-atkins-diet-89455405/
چهارشنبه 5 تیر 1398 11:22 ق.ظ
Keep up the excellent piece of work, I read few posts on this web site
and I believe that your web blog is very interesting and has sets of excellent info.
viagra coupon discount
سه شنبه 21 خرداد 1398 12:51 ب.ظ

Good day! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results. If you know of any please share. Many thanks!
get website name
شنبه 28 اردیبهشت 1398 09:12 ب.ظ
erectile dementia http://viagralim.us erectile dementia !
Greetings from Florida! I'm bored to death at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I enjoy the information you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great site!
erectile dysfunction drug
جمعه 30 فروردین 1398 01:10 ق.ظ
100mg http://viagralim.us 100mg !
Hi there, You've done a great job. I'll definitely digg it and personally recommend to my friends. I am confident they'll be benefited from this website.
is viagra covered by insurance
دوشنبه 19 فروردین 1398 12:58 ق.ظ
My spouse and I absolutely love your blog and find the majority
of your post's to be just what I'm looking for. Do you offer guest
writers to write content in your case? I wouldn't mind publishing a post or
elaborating on most of the subjects you write related
to here. Again, awesome web site!
livejasmin account hack
جمعه 4 اسفند 1396 02:50 ق.ظ
شما مطمئنا می توانید تخصص خود را در کار شما ببینید
نوشتن. جهان امیدوار است برای نویسندگان پرشور مانند شما که نگران نباشند بگویند چطور باور دارند.
تمام وقت بعد از قلب تو برو
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic